Ana sayfa Diğer Bilimler Arkeoloji Luksor’da Tılsım ve Mücevherler ile Gömülmüş 3,500 Yıllık Mumya Bulundu

Luksor’da Tılsım ve Mücevherler ile Gömülmüş 3,500 Yıllık Mumya Bulundu

2272
0
[Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities}

Arkeologlar 3,500 yıl önce antik Mısır’da yaşamış genç bir kızın boncuk işlemeleri ve tılsımlar ile süslenmiş mezarını ortaya çıkardı.

Luksor’da yer alan Draa Abul Naga mezarlığında binlerce yıl önce özenle hazırlanan mezara defnedilmiş genç bir kızın mumyası bulundu. Çınar ağacından oyulan ve 1.75 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğindeki tabut içine yerleştirilen mumyanın, öldüğünde 15 ya da 16 yaşında olduğu düşünülen genç bir kıza ait olduğu ifade edildi. Tabutun, defin işleminden önce boyandığı anlaşıldı.

Antik Mısır’ın 17’nci hanedanlığı döneminde (M.Ö 1,600) yaşadığı anlaşılan genç kızın mumyası, 2020 kazı sezonu çalışmaları kapsamında ortaya çıkarıldı. Gömüldüğü alanın darlığı nedeniyle sağ tarafına yatmış halde bulunan mumyanın bir kulağında küpe bulunurken, küpenin muhtemelen özenle hazırlanmış bakır kaplamaya sahip olduğu belirtildi. Mumyanın ayrıca bir seramik mandal ile birbirine tutturulmuş çok sayıda kolye taktığı anlaşıldı. 70 cm uzunluğundaki kolyelerden ilkinin, mavi yuvarlak boncuklar birbirine tutturularak yapıldığı anlaşıldı. İkinci kolyenin yeşil cam boncuklardan, üçüncü ve en güzel olanının ise kuvars, kehribar, mavi cam, kuartz boncuklar ve çiniden yapılan 74 farklı parçadan oluştuğu belirtildi.

Kolyeler üzerinde tılsımlar ve iki tane bokböceği de bulundu. Böceklerden bir tanesinin koruma, sağlık ve kraliyet simgesini temsil eden Horus’un Gözü sembolünü taşıdığı ifade edildi.

Mumyanın bulunduğu defin alanının diğer tarafından bir zincire tutturulmuş küçük bir tabut bulundu. İçinde her biri keten parşömenlere sarılmış dört ahşap heykel benzeri adak bulundu. Bir tanesinin Mısır ölüm tanrısı Osiris’i anlattığı anlaşıldı. Defindeki bir diğer küçük alanda açık kırmızıya boyanmış bir çift deri terlik ve birbirine tutturulmuş deriden yapılma toplar bulundu. Bu eşyaların genç kızın dans veya spor yaparken kullandığı düşünülüyor.

Genç yaşta hayatını kaybeden kızın mezarına ait keşif, Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı’nın Facebook sayfasında yayınlandı.

Genç kızın içinde yer aldığı çınar ağacından tabut. [Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities]
Mumyanın üzerinde bulunan kolyeler. [Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities]