Pazartesi, Eylül 25, 2023
More

  Google, I/O 2022 Etkinliği’nde Neler Tanıttı: İşte Tüm Önemli Yenilikler!

  Google, bir sürü yeni donanım ürünü ve yazılım güncellemesini duyurdu. Android’den çeviriye ve görsel web aramasına kadar, bu yıl telefonunuza, tabletinize ve masaüstünüze gelen tüm geliştirmeler bu etkinlikte duyuruldu. İşte Google’ın duyurduğu en büyük güncellemeler:

  Google’ın amiral gemisi “Pixel 6A”

  Google, ön sipariş fiyatı 449 dolara mal olan yeni orta seviye telefonu Pixel 6A’yı duyurdu. Şirket, bu telefon için her zamanki senaryosunu değiştiriyor. Önceki A modellerinde, Google’ın bu amiral gemisinde bulunanla karşılaştırılabilir bir kamera bulunuyordu ancak işlemcileri daha zayıftı.

  6A modelinde Pixel 6’nın tensor işlemci çipine ve tasarımına sahip 50MP kamera yerine 12 megapiksel kamera tercih edilmiş. Google’ın geçen yıl Pixel 5A’nın kulaklık girişi hakkında iki dakikalık bir reklam yayınlamasına rağmen, bu sene ise 6A modeline bu özellik eklenmemiş. Oldukça enteresan!

  Google’ın üst model akıllı saati “Pixel Watch”

  Pixel Watch’ın donanımına ait bilgiler daha önce sızdırılmıştı bu yüzden bu listede görünmesi şaşırtıcı değil, ancak Google sonunda yazılımın dair bilgiler de sundu. Giyilebilir cihaz, Wear OS 3’ün güncellenmiş bir sürümünü çalıştıracak ve sağlık ölçümlerinizi takip etmenizi sağlayan bir Fitbit entegrasyonuna sahip olacak.

  Yine de saatle ilgili hala cevaplanmamış (ve çok önemli) sorular var: Ne tür bir çip tarafından destekleneceği ve ne kadara mal olacağını henüz bilmiyoruz. Giyilebilir akıllı saatin bu sonbaharda Pixel 7 ile birlikte piyasaya sürülmesi planlanıyor.

  Pixel 7 mi?

  Doğru duydunuz. Google, Pixel 7 ve 7 Pro’dan birkaç render görüntü sundu ve telefonların biraz farklı kamera kesiklerine ve arka panele sahip olacağını gösterdi. Google’ın mevcut Pikselleri gibi, 7 ve 7 Pro da sırasıyla iki ve üç kameraya sahip olacak.

  Aktif gürültü engelleme özelliğine sahip “Pixel Buds Pro”

  Şirket, 199 ABD dolara mal olacak, aktif gürültü önleme özelliğine sahip ve ANC kullanırken tahmini yedi saatlik pil ömrüne sahip olan Pixel Buds Pro kulaklığını duyurdu. Google, Buds’ın özel bir ses yongasına sahip olduğunu ve aynı anda iki cihaza bağlanmalarına izin vererek Bluetooth çoklu noktasını destekleyeceğini söylüyor. Bu özellikle kulaklık dünyasında yaygın olmayan bir numara/kandırmaca. Ayrıca siyah, kırmızı ve yeşil dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelecekler ve 21 Temmuz’da ön sipariş verilebilecek.

  Tensör işlemci destekli tablet bilgisayar geliyor

  Google, “daha geniş ekranlı, Pixel için mükemmel bir arkadaş” olarak lanse ettiği ve gelecek yıl piyasaya sürmeyi planladığı Android destekli tablet bilgisayarını duyurdu. Google’ın tekrar tabletlere geçmek istediğini duymak güzel. Yakında çıkacak olan cihazıyla ilgili elimizdeki tek gerçek detay, içinde bir Tensör işlemci çipi bulunduran donanım desteğiyle gelecek olması.

  Sanal gerçeklik gözlükleri üzerindeki çalışmalar sürüyor

  Google Glass 2?

  Google, sunumlarından bir tanesinde gerçek zamanlı çeviri yapabilen bir çift AR (sanal gerçeklik) gözlüğü gösterdi. Bunun insanların satın alabileceği bir ürün olup olmayacağına dair hemen hemen hiçbir ayrıntı yok, ancak Google’ın sanal gerçekliği yüzünüze yerleştirme yarışında Snap ve Meta gibi şirketlere katılma planına dair daha fazla ipucu görmek kesinlikle ilginç.

  Google’ın “yapay zeka” gücü büyüyor

  Google Lens, çikolata seçmenize yardımcı olabilir.

  Çoğu zaman olduğu gibi, Google’ın I/O sunumu yapay zeka haberleriyle doluydu. Belki de en büyüğü, insanların dil modelini test etmesine izin vermeye başlayacak olmasıdır. Google bu teknolojiyi arama motoruna ve diğer ürünlerine de getirmeyi umuyor.

  Google, otomatik olarak oluşturulan çevirilerinin mobil cihazlarda YouTube’a geleceğini ve yalnızca asistanla konuşmaya başlayabileceğinizi aktarıyor. Şirket ayrıca, birden çok eksende arama yapmanızı sağlayan çoklu arama özelliğini de genişletiyor. Örneğin, Google’a aradığınız belirli bir mutfak türünün resmini verebilecek ve bunu yakınlarda nerede bulabileceğinizi sorabileceksiniz.

  Google, kullanıcı gizliliğine ciddi önem verdiğini göstermek istiyor

  Google’ın, Reklam Merkezim arayüzü için planlar da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik ve gizlilik duyurusu vardı: kullanıcıların, ilgilendikleri bir dizi konu arasından seçim yaparak veya daha az reklam görmeyi tercih ederek gördükleri reklam türlerini özelleştirmelerine olanak tanıyan bir merkez. belirli bir konuda. Ayrıca şirketin, verileri başka bir yere göndermek yerine cihazda daha fazla işlem yapmak için “korumalı bilgi işlem” kavramına ek olarak, varsayılan olarak ürünleri için ek güvenlik özellikleri uygulamaya odaklandığını da belirtti.

  Android versiyon 13 ile gelen yenilikler

  Google, mobil cihaz işletim sistemi Android 13 için planlarını gözden geçirdi ve mobil işletim sisteminin bir sonraki sürümü, Android 12’de tanıtılan fikirlerle daha da ileri gidiyor gibi görünüyor. Uygulamalar, artık bildirim göndermek için bile izin isteyecek ve kullanıcıların galeri ve medya gibi tüm verilerine erişebilmek yerine yalnızca seçili verilere erişim sağlayabilecek. Kullanıcılar bu verileri kontrol edip, kısıtlayabilecek. Android 13 ile birlikte gelen bir diğer özellik; Mesajlar uygulamasının da uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olacak.

  “Google Cüzdan” geri dönüyor!

  Google, Cüzdan uygulamasını yalnızca ödeme kartlarınızı değil, geçişlerinizi, ödül programı üyeliklerinizi, aşı kayıtlarınızı ve daha fazlasını tutabileceğiniz bir yer olarak geri getiriyor. Google, uygulamanın dijital kimlik çağı için oluşturulduğunu söylüyor. Geleceğin muhtemelen bu olduğunu farkındayız ancak söz konusu banka kartları olduğunda hepimiz şüpheyle yaklaşabiliyoruz.

  Google Maps, daha sürükleyici bir görünüm kazanacak

  Google, Haritalar’a, temelde gökyüzünden Sokak Görünümü olan yeni bir mod ekliyor – belirli şehirlerde, sokaklarda kaybolmadan önce coğrafyayı daha iyi görmek adına bir konumun genel görünümünü elde edebileceksiniz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler