Pazartesi, Eylül 25, 2023
More

  Instagram’ın gönderi akışı yakında TikTok’a benzeyebilir

  Instagram, video içerikleri daha çok ön plana çıkarmak için testlere başladı ve gönderi akışını TikTok’un tam ekranına benzetebilir.

  Instagram’ın yeni uygulama testleri uygulamanın TikTok’a benzemesine neden olabilir. TechCrunch’a göre Instagram, tam ekran dikey gönderi akışını test ediyor. Instagram uygulamasını açtıktan sonra, kullanıcılar hemen “videoyu daha öne ve merkeze getirmek” anlamına gelen dikey içeriği görüyorlar. Instagram CEO’su Adam Mosseri, Twitter’da yayınlanan bir videoda testi doğruladı ve bazı yayınlarda daha uzun fotoğrafların ve videoların görünmeye başlayacağını söyledi.

  Instagram tarafından paylaşılan görselde yorumlar, başlıklar, beğeniler ve diğer özelliklerin yazının altına değil de üstüne yerleştirilmiş tam ekran bir gönderi tarafından alınan bir ana sayfa akışını gösteriyor. Görüntüdeki ekranın üst kısmında Hikayeler çubuğu olmasa da, Meta sözcüsü Seine Kim, kullanıcılar kaydırmaya başladığında görünümün ana sayfa akışını gösterdiğini ve Hikayeler’e ekranın üst kısmından erişilebilir olmaya devam edeceğini söylüyor.

  Gönderi akışının sıralama algoritması değişiyor mu?

  Arama, alışveriş ve kullanıcının kendi profiline ekranın alt kısmındaki düğmelerle erişilebilir. Bildirimler, mesajlar ve yeni gönderi özellikleri, hesaplar arasında geçiş yapma özelliğiyle birlikte en üst çerçevede kalabilir. Kim, hareketsiz görüntülerin ve video gönderilerinin de tam ekran akışına dahil edileceğini aktarıyor.

  Instagram’ın sürükleyici videoya odaklanan yayınları test etme seçimi tam olarak bir sürpriz değil aslında. Şirket, kısa biçimli videoları içerik oluşturuculara ve kullanıcılara baskılıyordu ve en iyi Reels’leri yapan içerik oluşturuculara bonuslar sunuyordu.

  Nisan ayı sonlarında Mosseri, platformda “orijinal” içeriği ödüllendirmek için sıralama algoritmasını değiştireceğini söyledi. Platform, orijinal içeriği rakiplerinden uzaklaştırmak için içerik oluşturucu araçlarına yatırım yapıyor: Instagram, Nisan ayı sonlarında şablonları test etmeye başladı ve içerik oluşturucuların mevcut Reels biçimlerini kendi videolarında kullanmalarına izin verdi.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler